Ustka

karpacz

zakopane

krynica

pieniny

mazury

Ustka – to miasto i gmina w północnej Polsce, dokładnie w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Miasto jest położone na Wybrzeżu Słowińskim, przy ujściu rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego.

Ze statystyk wynika, że 31 grudnia 2012 roku miasto liczyło 16379 mieszkańców. Od 13 lipca 2003 roku Ustkę oraz Słupsk łączy porozumienie nazywane Dwumiastem. Obydwa miasta są połączone komunikacją autobusową i kolejową. W Lędowie blisko Ustki siedzibę posiada Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, stanowiące główny ośrodek szkoleniowym na potrzeby Marynarki Wojennej.

Wybierając się na urlop ze znajomymi, czy też spędzając wakacje w gronie rodzinnym, siłą rzeczy chcemy zobaczyć jak najwięcej ciekawych rzeczy. Nie podlega to spekulacji, że głównym celem naszych urlopów i wycieczek jest bez wątpienia wypoczynek, zwłaszcza wtedy jeśli jest to nadmorski kurort taki jak Ustka. Grzechem jest , będąc na wczasach w tak atrakcyjnym miejscu, nie zwiedzić zabytków oraz starych obiektów znajdujących się właśnie w Ustce. Zwiedzanie nie koniecznie musi polegać wyłącznie na podziwianiu starych eksponatów muzealnych. Wpatrywanie się w miejscową architekturę w Ustce powinno samo w sobie dostarczyć nam wielu niezapomnianych wrażeń. Przeplatają się bowiem w tym miejscu wpływy w niemieckie i polskie, a historia będzie towarzyszyć nam na każdym kroku. Warto również zwiedzać miejsca, czy budynki, które są ściśle związane z zawodami, profesjami, które były uprawiane w danym regionie. W Ustce z pewnośćią będzie dominować rybactwo, jednakże można też znaleźć młynarzy oraz innych ciekawych rzemieślników. Skoro Ustka leży nad morzem to jak wiadomo, nie można pominąć i nie zobaczyć statków, a także tego co związane jest z morzem, a postawione ludzką ręką, na przykład willa Red w Ustce. Jest to okazała willa pochodząca z 1890 roku. Reprezentuje ona w całej okazałości styl wilhelmiański, który łączy cechy gotyku z późnym renesansem francuskim. To budynek jednopiętrowy, ale wysokie podpiwniczenie oraz wysokie mieszkalne poddasze tworzą willi czterokondygnacyjny dostojny dom. W pobliskim ogrodzie znajduje się parterowy budynek ówczesnej stajni. W Ustce jest o wiele wiele więcej zapierajacych dech w piersiach miejsc, a ich urok najlepiej dostrzec na własne oczy.