Tylicz – jubileusz 400 lecia ponowienia praw miejskich.

Rozpoczęły się uroczystości 400 lecia ponowienia praw miejskich przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Od niemal dwóch lat trwały intensywne przygotowania do tych obchodów. Tylicz noclegi zaprasza.

– „Dwadzieścia pokoleń wstecz uznano tożsamość społeczności lokalnej, przyznano jej prawa własności, miecza, a także organizacji targów i wiele innych. Obchodzimy ten jubileusz z szacunku dla tradycji i historii. Pamiętajmy, że jeśli nie będziemy szanować własnej historii, to tak jakbyśmy siebie nie szanowali. Rozpoczęcie tej wielotygodniowej imprezy byłoby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu organizacji pozarządowych, w tym m.in. Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tylicza, Aktywny Tylicz, Galicyjskiego Gospodarstwa Gościnne. Oczywiście nieoceniona jest pomoc księdza prałata Mariana Stacha, kreatora całego wydarzenia. Poza tym pozwolę sobie wymienić mgr. inż. Janusza Ciska, pasjonata ziemi tylickiej, który przekopał tony materiałów, dokumentów i akt, uzyskując wspaniałe eksponaty W komitecie organizacyjnym zaangażowanych było wiele osób.– mówił Dariusz Reśko, burmistrz Miasta i Gminy Krynica – Zdrój, oficjalnie inaugurując jubileusz. Wcześniej w kościele pw. Imienia Maryi odbyła się msza św. celebrowana przez ks. prałata Mariana Stacha, a także ks. prof. Jacka Urbana, z Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, historyka Kościoła, kierującego Instytutem Jana Pawła II w Krakowie. Przypomniał on postać biskupa Piotra Tylickiego, który – jak powiedział – zasłużył na opinię dobrego pasterza. Został pochowany w kaplicy Świętej Trójcy w katedrze wawelskiej. Płyta nagrobna przedstawia wizerunek ukrzyżowanego Pana Jezusa i klęczącego przed nim bpa Tylickiego.
     Następnie w kościele parafialnym pw. Piotra i Pawła została otwarta wystawa kopii dokumentów z historii Miastka Tylicza, a także starodruków dotyczących nadania praw miejskich. Zebrane kopie rozproszone były w wielu miejscach m.in. w Okresnym Archivie w Bardejovie, Muzeum Ziemi Muszyńskiej, Archiwum Państwowym w Nowym Sączu oraz Krakowie, a także Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu. Zgromadzono Księgi Miasta Tylicza z roku 1633 i 1755 roku, rewizję przywileju Kazimierza Wielkiego i biskupa Piotra Tylickiego spisaną przez kanoników krakowskich Jana Foxiliusa i Jana Frydrychowskiego w 1614 roku, liczne przywileje biskupie dla tylickich cechów rzemieślniczych wydane przez: Marcina Szyszkowskiego w 1627 roku, Feliksa Szaniawskiego w 1725, Andrzeja Załuskiego w 1753. Inne przywileje biskupie wydane przez: Piotra Gębickiego w 1657 roku oraz Kajetana Sołtysa w 1762 roku. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza wydało monografię ze starymi dokumentami i fotografiami. W świątyni swoje prace dotyczące Tylicza wystawiają także twórcy związani z krynickim Stowarzyszeniem Twórców Galeria Pod Kasztanem. Dodatkowo zaproszeni goście posadzili jubileuszowe drzewka – klony.
Z tej okazji jubileuszu 1 września br. zostaną oficjalnie odsłonięte pomniki dwóch wielkich króla Kazimierza Wielkiego i biskupa Piotra Tylickiego. Stoją one – tuż przy nowym kościele – niedaleko wejścia na Tylicką Golgotę. W otoczeniu kapliczek różańcowych, w panteonie najwybitniejszych Polaków, wśród których jest papież Jan Paweł II.

Możliwość komentowania jest wyłączona.