Istniejąca od wieków tradycja pielgrzymowania do miejsc pochówku świętych i przywódców religijnych doczekała się współczesnej odmiany, w której aspekt religijny nie ma takiego znaczenie. W turystyce cmentarnej centralne miejsce zajmuje sam cmentarz – jego położenie, architektura i wiek nagrobków, wreszcie związane z konkretnym cmentarzem legendy i wspomnienia odwiedzających. W komercyjnej turystyce cmentarnej święci też są już inni. Zamiast nagrobków religijnych przywódców „laickie” wycieczki do nekropolii odwiedzają groby gwiazd rocka, polityków, pisarzy czy poległych na wojnach żołnierzy. Jednym z najsłynniejszych cmentarzy – atrakcji turystycznych – jest paryski Cimetière du Père Lachaise. Leżą tam m.in. charyzmatyczny wokalista The Doors, Jim Morrison, francuska gwiazda piosenki, Edith Piaf, pisarze Honore de Balzac, Marcel Proust i Oscar Wilde. Polacy chętnie odwiedzają m.in. grobowiec Fryderyka Chopina. Japończycy z kolei mają nekropolię Yanaka – miejsce spoczynku ostatniego szoguna Yoshinobu, który w 1868 r. oddał władzę cesarzowi Japonii.
Na cmentarzu La Recoleta w Buenos Aires zwiedzający mogą zobaczyć m.in. grób Evity Peron. Tłumy Amerykanów przychodzą na cmentarz Arlington – miejsce pochówku zamordowanego w zamachu prezydenta Johna F. Kennedy’ego, na którego grobowcu płonie wieczny ogień.
Branża turystyczna szybko zorientowała się, że na cmentarnej turystyce można zarobić. Wycieczkę na cmentarz Arlington można wykupić na stronie internetowej. W bogatej ofercie tego portalu są m.in. wycieczki na nowoorleański cmentarz Lafayette, a nawet do muzeum Auschwitz Birkenau. Wśród europejskich nekropolii popularne są m.in. cmentarz poległych w trakcie inwazji w Normandii żołnierzy amerykańskich w Colleville-sur-mere, wiedeński Zentralfriedhof, gdzie leżą m.in. Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms i Johan Strauss, i ogromne katakumby Rzymu. Niesamowite wrażenia zapewnia wizyta na starym cmentarzu żydowskim w Pradze, gdzie na małym skrawku ziemi grzebano zmarłych od XV wieku – stąd warstw nagrobków jest miejscami nawet 12.
A co jeśli interesuje nas konkretny grobowiec na konkretnym cmentarzu? Nic prostszego – wystarczy wyszukać go na stronie „Znajdź Grób”. W 2011 r. strona umożliwiała wyszukiwanie spośród prawie 70 mln. rekordów. Do modnej kategorii „mrocznej turystyki” (dark tourism) należą też wyprawy do miejsc wszelkich katastrof. Można zwiedzać Hiroszimę, Czarnobyl, Ground Zero w Nowym Jorku (miejsce ataków 11.09.2001) czy muzeum ludobójstwa Tuol Sleng w Kambodży.