PRZEDSZKOLAKI Z REKORDEM GUINNESSA

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty, Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – te słowa popularnej piosenki „Fasolek” towarzyszyły czarnodunajeckim przedszkolakom podczas akcji pobijania rekordu Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu w bieżącym roku szkolnym biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla przedszkolaków Akademii Aquafresh. Jest to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej.

30 września o godz. 12.00 w ramach Akademii odbyła się akcja ustanowienia nowego rekordu Guinnessa, w największej ilości dzieci myjących jednocześnie ząbki. Nowy rekord został ustanowiony w ilości 257 500 uczestników z całej Polski.

– Wszystkie dzieci za udział w akcji otrzymały specjalne certyfikaty, świadczące o uczestnictwie. Przygotowanie do ustanowienia rekordu, poprzedzone było wspólną zabawą w ogrodzie z pastusiami Lilly, Billy, Milky. Nie zabrakło też Barneya i Robaczka Próchniaczka. Podsumowaniem całej akcji było spotkanie z panią stomatolog, która zapoznała dzieci z profilaktyką jamy ustnej. Dzieci chętnie odpowiadały na jej pytania, za co w nagrodę otrzymały pasty do zębów i naklejki „Dzielny pacjent” – mówi Anna Madetko, koordynator akcji w czarnodunajeckim przedszkolu.

– Poprzedni rekord Guinnessa w największej ilości osób szczotkujących jednocześnie zęby w różnych miejscach został ustanowiony w Indiach w 2007 roku, gdzie 177 003 osoby szczotkowały zęby w 380 miejscach – dodaje.

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh” koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej u dzieci najmłodszych, przedszkolnych.

– Głównym celem jest zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci poprzez działania profilaktyczne i edukacyjne. Podjęte działania maja zachęcić najmłodszych do codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Statystycznie polskie dziecko w wieku przedszkolnym posiada 5 ząbków zaatakowanych próchnicą, z czego wyleczony jest tylko jeden – mówi Anna Madetko.

– Dane takie przedstawia nam program Ministerstwa Zdrowia, monitorowane w polskiej populacji w latach 2010- 2012. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne w przeciwdziałaniu rozwojowi próchnicy. Próchnica ząbków mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy ząbków stałych. Dzięki wspólnym działaniom podjętym poprzez nauczycieli, rodziców, uda się wykształcić u dzieci nawyk codziennego dbania o ząbki. Niezbędna do promowania zdrowia jest profilaktyka, a także systematyczne kontrole w gabinecie stomatologa – mówi.

Wspólna zabawa w Przedszkolu Samorządowym w Czarnym Dunajcu nie nie mogła się odbyć bez wkładu wszystkich pracowników przedszkola. – Wszystkim dziękujemy za udział we wspaniałej zabawie – podkreśla Anna Madetko.