Polskie trasy konne

relaks

wędrówki

wczasy

powędrować

plecak

Wyprawy konne karpackimi szlakami nadal wydają się nieco egzotycznie, a widok nagle wynurzających się z zarośli jeźdźców z kowbojskimi kapeluszami na głowach przykuwa uwagę. Jednak w kwestii turystyki konnej mamy się czym pochwalić – liczba ośrodków jeździeckich, zwłaszcza w górach, stale rośnie. Wybierać można spośród co najmniej 30 malowniczych tras górskich, w dolinach i na pojezierzach.

Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Beskid Niski

Transbeskidzki Szlak Konny PTTK jest uważany za najdłuższy w Polsce górski szlak jeździecki. Ma 400 kilometrów długości, zaczyna się w Beskidzie Śląskim, skąd przez Ziemię Żywiecką, Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki i Beskid Niski dociera do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Żeby przebyć go w całości trzeba zarezerwować sobie dwa tygodnie wakacji. Cztery spośród czternastu etapów szlaku prowadzą terenami Beskidu Niskiego (2,5 dnia drogi). Wyznaczona trasa przecina beskidzkie wioski, doliny i grzbiety górskie. Jej etapy nie omijają parków narodowych i rezerwatów przyrody np. Magurskiego Parku Narodowego. Obok Bieszczadów Beskid Niski jest najlepiej przystosowanym do turystyki konnej obszarem górskim w Polsce. Do jazdy najchętniej wykorzystuje się konie huculskie.

Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Bieszczady

Po przejechaniu Beskidu Niskiego czas na teren Bieszczadów. Ostatni etap Transbeskidzkiego Szlaku Konnego zaczyna się w Dołżycy i prowadzi do wsi Wołosate. Także na tym odcinku dużą popularnością wśród jeżdżących cieszą się konie huculskie. Szlak bieszczadzki należy do wyjątkowo pięknych, ponieważ biegnie m.in. szerokimi połoninami i rozdzielającymi je przełęczami. Tę część Karpat przecina sporo tras konnych, kilka zorganizował Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz wypraw szlakiem transbeskidzkim w regionie popularne są obozy jeździeckie i rajdy tematyczne, których organizacją zajmują się Letnie Stanice Górskiej Turystyki Konnej m.in. w Ustrzykach Górnych i Wetlinie.

Główny Sudecki Szlak Konny

Sudecki szlak PTTK biegnie od Lądka Zdroju do Karpacza, jest wyznaczony w najciekawszych partiach Sudetów. Prowadzi leśnymi i górskimi ścieżkami z postojami w schroniskach, ale schodzi też do kilku mniejszych miejscowości. Ze względu na m.in. kamieniste podłoże ma opinię jednego z najtrudniejszych szlaków konnych w Europie. Całkowita długość trasy wynosi 360 kilometrów, żeby pokonać ją spokojnie i bez pośpiechu lepiej zarezerwować sobie dwanaście dni urlopu.