Ogniste zakończenie lata z ArtSkwerem

Ogień, rozżarzone żelazo i wybuchy śmiechu czekają nas na koniec lata. Miejski ośrodek Kultury , Sportu i Aktywności Lokalnej przygotował bowiem Ogniste Zakończenie Lata z ArtSkwerem. Szklarska Poręba noclegi zaprasza.

Od 21 do 23 sierpnia zapraszamy m.in na:

Warsztaty odlewów z żeliwa
Każdy uczestnik wykonuje małą płaskorzeźbę żeliwną.   Praca rozpoczyna się wydrapaniem obrazu lub napisu według własnego pomysłu na specjalnej żywiczno-piaskowej formie.Następnie formy zostają zgromadzone i po kolei zalewane płynnym żeliwem roztopionym w małym piecu. Gotowe odlewy gdy już wystygną mogą zostać odebrane przez autora.

 Warsztaty odlewnicze w brązie  „tworzenie małych form” 

Uczestnicy warsztatów  będą mieli okazję stworzyć formę  – talizman, bądź biżuterię z brązu. Według własnego pomysłu wykonają projekt, drążąc w sepii (kości mątwy), która następnie będzie zalana płynnym brązem o temperaturze nawet 1220 ºC . Powstałe prace mające około 6 cm uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą.

Pokaz wytopu odlewów żeliwnych w plenerowym piecu

Piec jest małą wersją pieca Cupoli i składa się z metalowej rury ze specjalnym zamknięciem oraz jest pokryty od środka materiałem ceramicznym odpornym na wysokie temperatury. Piec jest zasilany koksem który spala się siłą powietrza i produkuje roztopione żeliwo w przybliżonej temperaturze 2200-2300° C. Roztopiony Metal jest zgromadzony w dolnej części pieca i wypuszczany partiami do żaroodpornej kadzi z której wylany zostaje do form negatywowych uczestników.

Rik Batten , instruktor – Od 20 lat prowadzi warsztaty i pokazy odlewnictwa artystycznego w USA, Anglii, Polsce i na Litwie. Tematyka warsztatów dotyczy przede wszystkim tworzenia modeli i form, budowy pieca oraz wiedzy na temat typów metali i stopów metali. Przez ostatnie 12 lat współpracował z Wrocławską, Warszawską, Krakowską oraz Gdańską ASP, AGH w Krakowie, Polskim Centrum Rzeźby w Orońsku i Galerią E66.


Możliwość komentowania jest wyłączona.