Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Karpacz agroturystyka to idealne miejsce dla turystów odwiedzających Karkonosze. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochroną przyrody. Posiada ono interesujące zbiory i ciekawie urządzoną ekspozycję muzealną.

Wystawa stała obejmuje trzy działy:

1. Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach
Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX w., m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach. Pierwsze przewodniki podkreślają rolę uzdrowiska w Cieplicach w rozwoju turystyki. Zgromadzone są tu wybrane wpisy z ksiąg pamiątkowych wykładanych w schroniskach (XVIII i XIX w.) i Księga Śnieżki. Szczególne miejsce zajmują pamiątki wybitnego poety i dramaturga, eksponowane w dziale „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”.
2. Rozwój sportów zimowych
Karkonosze są regionem, w którym rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich saneczkarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich. Ożywioną działalność prowadzą alpiniści. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy.
3. Ochrona przyrody
Środowisko przyrodnicze Karkonoszy przedstawiają różnorodne eksponaty i barwne diapozytywy umieszczone w sali wystawowej oraz alpinarium, które otacza Muzeum.

Noclegi w Karpaczu jest miejscem wprost stworzonym do wypoczynku w górach. Położony w samym sercu słynnego kurortu – Karpacza, daje gościom okazję do podziwiania niesamowitych, niedostępnych na co dzień widoków a jednocześnie poczucia tętna życia miasta. Wnoclegi w centrum karpacz znajdziemy szlaki turystyczne, stoki narciarskie, baseny, strefyspa, puby i restauracje . Mejsce, w którym będzie można zaznać pełnego relaksu i odprężenia – takiego, jakiego zawsze szukaliśmy


Możliwość komentowania jest wyłączona.