Kościelisko zaprasza…

Dolina Kościeliska to jedno z piękniejszych miejsc i najłatwiej dostępnych dla rodzin z dziećmi miejsc w Tatrach.

Zaczynamy w  Kirach  i z Doliny Chochołowskiej. Za wstęp do Doliny Kościeliskiej trzeba zapłacić, dalej drogą z dobrą nawierzchnią można podziwiać Potok Kościeliski. Brama Kantaka, nazwaną na cześć słynnego działacza w okresie dążenia Polski do niepodległości – Kazimierza Kantaka.

Następnie  Wyżnia Kira Miętusia., można tu odpocząć znajduje się stół i ławki na pierwszy odpoczynek. Obok sąsiaduje bacówka, w której serwowane są oscypki.  Dalej przechodzimy mostem nad Potokiem Kościeliskim, gdzie rozpoczyna się Cudakowa Polana.

W  Polani Stare Kościeliska napotykamy na niewielka kapliczkę wybudowaną niegdyś przez górników. Znajdował się tu kościół, od którego ta polana bierze swoją nazwę.

Na końcu polany znajduje się rozgałęzienie szlaków. Jest to czarny szlak prowadzi do jedynej jaskini w Tatrach sztucznie oświetlanej . Podejście do Jaskini jest strome. Wejście do jaskinio trwa ok  15 minut i poprzedzone jest krótką informacją od przewodnika na temat jaskini. Trasa liczy ok480 m i pokonuje się ją w około 20 min. Korytarz ma charakter szczelinowato-zawaliskowy. . W jaskini temperatura utrzymuje się w granicach 6°C

Następnie Lodowe Źródło, które wypływa wprost ze skał do potoku Bramą Ignacego Kraszewskiego, droga prowadzi do Polany Pisanej.

. Po drodze możemy pójść żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków szlak, którego pokonanie wiąże się z przebyciem odcinka z drabinkami i łańcuchami.

Dalej Doliną Kościeliską  zobaczymy czarny i czerwony szlak prowadzący do trzech Jaskiń: Mylnej, Obłazkowej i Raptawickiej.

Dochodząc do rozgałęzienia szlaków prowadzi czarny szlak do Smreczyńskiego Stawu,  to piękne i urokliwe miejsce warte obejrzenia.

Dalej szlaki prowadzą szlaki na grań gór wysokich.

Wato zapoznać się z bazą noclegową Kościelisko noclegi oferującej pokoje, pensjonaty, wille, apratmenty, kwatery, wille, domki …


Możliwość komentowania jest wyłączona.