Podhale

Górzyste Podhale to odrębna kraina na mapie Polsk, jest najdalej wysuniętą na północ częścią Karpat Centralnych, w jego skład wchodzą m.in. miejscowości: Nowy Targ, Zakopane, Ludźmierz, Białka i Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Chochołów, Witów, Biały Dunajec i Podczerwone. R

. Granica wschodnia Skalnego Podhala to też rzeka Białka, zachodnia to dorzecze Dunajca i Orawy, południową stanowią Tatry, zaś północna jest różnie określana w opracowaniach. Wyróżnić trzeba również Kotlinę Zakopiańską, obejmującą Zakopane, Poronin i Witów.

Sama nazwa „Podhale” bierze swój początek od położenia u stóp Tatr, przez miejscowych nazywanych zwyczajnie Halami.

Nazwa „Podhale” weszła w życie stosunkowo niedawno, jak na tak długą historię regionu, bowiem dopiero w XIX wieku.

Podhale to także odrębny folklor, objawiający się niemal we wszystkich dziedzinach życia: od pasterstwa, słynne sery , styl zakopiański, strój podhalański , podaniapo wiele innych.

Charakterystyczne cechy Podhala, a także to, co współcześnie oferuje przyjezdnym gościom, najłatwiej zobrazować na przykładach konkretnych miejscowości:

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski”. Miasto otoczone od północy pasmemGubałówki, a z południowej strony spogląda na osadę majestatyczny Giewont. Zakopane należy do najbardziej znanych miejscowości turystycznych, przyciąga z roku na rok coraz to więcej turystów. Popularność tę zawdzięcza wielu możliwościom jakie Zakopane. . Zimą znajdziemy tu liczne wyciągi i doskonałe warunki uprawiania narciarstwa. Latem, skalne wycieczki po przepaścistych szlakach Tatr Wysokich, i łatwe, dostępne dla każdego ścieżki uroczymi dolinami lub grzbietami otaczających Zakopane wzgórz.
Miasto przyciąga też niepowtarzalnym klimatem autentycznej ludowej kultury podhalańskich górali.

Czarna Góra to miejscowość wypoczynkowa w województwie małopolskim. Jest położona na terenie polskiego Spisza nad rzeką Białką i składa się z części głównej, Zagóry i Sołtysowa. To znakomita baza wypadowa w Tatry.

Wzgórza, na którym jest położona miejscowość było kiedyś w całości pokryte ciemnym lasem świerkowym stąd nazwa Czarna Góra. Jako pierwsi na tych terenach osiedlili się najprawdopodobniej byli mieszkańcy Czarnogóry.

Do długiej listy atutów miejscowość należy świeże powietrze, bliskość gór, panująca tu cisza i spokój, a także zaplecze narciarskie w postaci nowoczesnego wyciągu. Wszystko to w połączeniu z dobrą bazą noclegową czyni Czarną Górę popularną turystycznie miejscowość.

Od późnego średniowiecza obszar wsi należał do Królestwa Węgier, a zarządzała nią rodzina Horvathów. Mieszkańcy zajmowali się wypasem owiec. Ten pasterski charakter wsi zachował się w jej zabudowie i pozostałościach gospodarki rolnej.

Białka Tatrzańska to wieś letniskowana Podhalu . Na południe od Białki Tatrzańskiej leży dolina Tatr Bielskich, której zawdzięczamy wspaniałe widoki. Białka Tatrzańska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w okolicy Zakopanego. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białaczańska, jest największą stacją narciarską na Podhalu, posiada świetną lokalizację, w samym sercu Białki Tatrzańskiej

Chochołów – leży w gminie Czarny Dunajec. Chochołów posiada niepowtarzalną zabudowę – znajdziemy tu 103 zabytkowe góralskie chałupy. Miejscowość zasłynęła w historii Polski jako kolebka Powstania Chochołowskiego z 1846, które było ewenementem na mapie kraju, zwłaszcza na tle rzezi galicyjskich.

Witów na atrakcyjność wpływa jego korzystne położenie – sąsiaduje ze Słowacją, leży w górnym biegu potoku Czarny Dunajec, blisko tatrzańskich dolin, a także tym, że została ona pewnego rodzaju rajem dla narciarzy, którzy mają do dyspozycji cztery wyciągi

Poronin –leży pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim i Gubałowskim, maksymalna wysokość terenu dochodzi tu do 800 m n.p.m. Warto zaznaczyć, że to właśnie Poronin. Dzięki doskonałemu położeniu w pobliżu Zakopanego jest dzisiaj doceniany przez turystów.

Kościelisko określana jest mianem „bramy do Tatr Zachodnich”, bo jej malownicze położenie (Rów Kościeliski i Pogórze Gubałowskie) zapewnia piękne widok

Nowy Targ – historyczna stolica Podhala, największe miasto tego regionu. To znakomita baza wypadowa, gdzie największymi atutami jest bliskość szlaków, Dunajec jako miejsce spływów barką czy kajakami, świetne zaplecze turystyczne, Gorczański Park Narodowy, bliskość pasma Gorców czy Jezioro Czorsztyńskie.

Biały Dunajec miejscowość przyciąga nie tylko świetnymi trasami spacerowymi, bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego czy świetne połączenia z ośrodkami narciarskimi oraz bardzo rozwiniętą infrastrukturą

Bukowina Tatrzańska – posiada niezwykle popularne obiekty Terma Bukowina Tatrzańska czy Stacja Narciarska Rusiń-Ski

Ząb – kusi turystów bliskością czterech wyciągów narciarskich, czystym powietrzem, piękną panoramą oraz szlakami turystycznymi

Szaflary znajdziemy tu atrakcyjne zaplecze turystyczne, obejmujące m.in. Termy Szaflary. Ważnym obiektem są ruiny zamku, pochodzące z przełomu XIII i XIV w oraz Kościół Parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła.