Ciekawie o Zamościu

  • Zamość noclegi jest miastem, które powstało jako własność i rodowa siedziba Zamoyskich. Takim pozostawało przez kilkaset lat i takim pozostaje do dziś. Może nie własność, ale Zamoyscy nadal rządzą Zamościem. Ostatnim prezydentem jest kilkakrotnie już wybierany na ten urząd Maciej Zamoyski, syn ordynata.
  • Od prawie 250 lat nad miastem czuwa Święty Michał Archanioł, którego rzeźba z mieczem strzegła miasta szczycie bramy szczebrzeskiej. Dziś niestety posąg pozbawiony miecza i zdewastowany znajduje się poza murami Zamościa.
  • Z wieży zamojskiego Ratusza codziennie wygrywany jest hejnał. Specyfika tego wydarzenia jest jednak fakt, ze jako jedyny na świecie hejnał jest grany tylko w trzy strony świata. Wytłumaczenia tego faktu nie ma, chociaż istnieją podejrzenia, że wynika ono z niechęci Zamoyskiego do leżącego na zachodzie Krakowa. Wytłumaczeń granego tak od 400 lat hejnału jest wiele, ale za najbardziej prawdopodobne uznaje się powiązanie z trzema bramami, jakie miasto posiadało w tych czasach. W Zamościu nie było bramy zachodniej.
  • W mieście znajduje się najstarsza polska apteka. Została ona założona w 1616 r. [przez kształconego w Padwie lekarza Szymona Piechowicza. Lekarz i farmaceuta parał się też rzemiosłem literackim, czego wyrazem jest antologia złotych myśli Cycerona. Zabytkowa apteka działa w Zamościu do dziś.
  • W 1994 roku w Zamościu powstał największy na świecie obraz, który trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Powstał on dzięki 10-osobowejrodzinie artystycznej Dudzińskich tworzącej wspólnie Teatr Performer. Obraz miał 17 830 m2 powierzchni. Do jego wykonania zużyto 1300 kg farby emulsyjnej, 500 kg suchego pigmentu i 200 kg kredy. Obraz nosił tytuł Amritha.
  • W Zamościu została wyhodowana specjalna rasa gołębi zamojskich lub perskich. Powstała ona w wyniku krzyżówki sprowadzonego przez Jana Zamoyskiego gatunku irańskiego oraz lokalnej odmiany. Nowa rasa zyskała popularność wśród hodowców i jest ceniona za wysokie i szybkie loty oraz wytrzymałość.
  • Z Zamościa pochodziła Joanna Żubr, pierwsza w historii kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari, która w XVIII w dosłużyła się w armii stopnia sierżanta.