Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jest siedzibą jednej z pięciu gmin podhalańskich tworzących powiat tatrzański w województwie małopolskim. Położona na wysokości 860-1000 m n.p.m. nad rzeką Białką, z aledwie 15 kilometrów od Zakopanego. Miejsce styku trzech kultur: podhalańskiej, spiskiej i romskiej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Cechuje ją klimat górski – gdzie pokrywa śnieżna występuje od października do maja.

Początkowo Bukowina Tatrzańska była wsią o naturze typowej rolniczo-pasterskiej wsi. Obecnie jest ona typową wsią letniskową, w której bardzo mocno rozwinął się sektor turystyczny.

Noclegi Bukowina Tatrzańska to przede wszystkim raj dla narciarzy, ale też dla tych, którzy lubią korzystać z wód termalnych. Na turystów czeka również kilkadziesiąt wyciągów narciarskich obejmujących również stacje narciarskie z kolejkami krzesełkowymi. Jednak Bukowina Tatrzańska to nie tylko narty i wody termalne, ale również dostęp do Tatr Wysokich

Mimo znacznej wysokości klimat Bukowiny jest łagodniejszy od klimatu Zakopanego czy Poronina. Wynika to prawdopodobnie z ułożenia wierchów od południowego wschodu na północny zachód, z osłony jaką daje Galicowa Grapa, wierch położony od strony Poronina, z mniejszej ilości młak i bagien, w które obfituje Zakopane i Poronin. Największą jednak rolę odgrywa tu nasłonecznienie.

Dzięki zróżnicowaniu pionowemu terenu, gmina w swoim zasięgu zawiera wszystkie klimatyczne piętra roślinności dostępne w Polsce. Dzięki temu ilość endemitów (lokalnych gatunków zwierząt i roślin) jest największa w Polsce.